About Me

My photo
Ten blog stanowi rozwinięcie mojego kanału YouTube - MakijazeKasiD. Mam znacznie więcej pasji niż tylko makijaż i kosmetologia - tu podzielę się z Wami nimi wszystkimi. Zapraszam do swojego świata!

Tuesday, September 11, 2012

Dobry film widziałam - Friends with kids (2011)

Wielki hit kinowy "Druhny" mimo że bardzo śmieszny był w istocie komediodramatem który ukazywał jak ważna jest symetryczność w przyjaźniach kobiet. Gdy jedna z przyjaciółek wychodzi za mąż a druga nawet nie jest w stałym związku to dotychczasowa dynamika ich  związku zostaje zaburzona, często nieodwracalnie. Film "Friends with kids" jest pod wieloma względami podobny - pokazuje bowiem jak rodzicielstwo zupełnie zmienia relacje zarówno w grupie przyjaciół jak i w samych w związkach małżeńskich poszczególnych par które się na te grupę składają.

Film "Friends with kids" trafnie pokazuje że o ile wejście w związek małżeński  dużo zmienia w życiu każdej osoby  to jednak to rodzicielstwo przynosi największe i najbardziej trwałe zmiany w naszym dorosłym życiu. Rodzicielstwo to prawdziwa rewolucja w naszym życiu - dosłownie wywraca nasze życie do góry nogami,  w głównej mierze dlatego że nagle przestajemy swobodnie dysponować swoim czasem. Dla większości osób początek okresu rodzicielstwa stanowi więc symboliczny okres przejścia w prawdziwą dorosłość - gdy rodzą nam się dzieci to z dnia na dzień stajemy się odpowiedzialni za maleńkie istoty w pełni od nas zależne i jest to odpowiedzialność rozciągająca się na długie lata. Ale nawet jeśli uświadamiamy sobie to zawczasu to i tak nie zdołamy się w pełni  przygotować do tej zmiany życiowej zanim ona nastąpi bo nie jesteśmy w stanie przewidzieć jak my konkretnie na nią zareagujemy. Rodzicielstwo bowiem jak mało jakie wydarzenie życiowe potrafi ludzi bardzo zaskoczyć. Jedni odnajdują w nim swoje powołanie i w końcu odkrywają sens życia, inni czują że wraz z nadejściem rodzicielstwa utracili na zawsze swoje poczucie odrębności jako osoby i czują głęboki żal. W dodatku same dzieci są bardzo różne  i relacje małżeńskie również - jedne pary świetnie przystosowują się do tej zmiany w życiu a ich relacja się zacieśnia i pogłębia, inne zaś z trudem lub w ogóle nie odnajdują się w nowej sytuacji. Film "Friends with kids" właśnie o tym traktuje i bardzo dobrze oddaje cienie i blaski rodzicielstwa non-fiction pokazując jak posiadanie dzieci zmienia wszystkie aspekty naszego życia. Jednocześnie nie jest to film który demaskuje czy oczernia rodzicielstwo - bynajmniej, po prostu trafnie oddaje jak wielką wagę ma rodzicielstwo dla większości osób i ile poświęceń  wymusza w innych sferach naszego życia co ładnie ujęto na samym plakacie filmowym.

Film został napisany, zagrany i wyreżyserowany  przez Jennifer Westfeldt, życiową partnerkę aktora Jona Hamma (znanego najbardziej z głównej roli w świetnym serialu "Mad Men") która sama nie ma dzieci ale ma za to wiele przyjaciół którzy je mają i mogła zaobserwować wpływ rodzicielstwa na ich życie i jej przyjaźnie z nimi. A trzeba przyznać że reżyserka jest bystrą i empatyczną obserwatorką. Film jest dobrze napisany ale bardzo dobrze się ogląda również dlatego że wszyscy aktorzy są bardzo przekonywujący. A  tak się akurat składa że większość pierwszoplanowych aktorów w filmie "Friends with kids" grało również w filmie "Druhny" ale diametralnie inne postacie.

Jeśli zatem zastanawiacie się jak rodzicielstwo może zmienić Wasze życie lub jesteście ciekawi czy jesteście odosobnieni w Waszych odczuciach rodzicielstwa to serdecznie polecam Wam ten film. Ma wprawdzie  nieco rozczarowujące  zakończenie ale zdecydowanie broni się jako całość. 

Tak wygląda plakat filmowy:

 

A to zapowiedż filmowa:2 comments:

 1. Oglądałam ostatnio i myślę ze film całkiem całkiem. Ciesze się, że napisałaś na starym blogu że się przeprowadzasz, bo mogłam ponownie do Ciebie trafić :)

  ReplyDelete
 2. Bardzo podobał mi sie ten film-prawdziwy, mądry, a i zabawny.
  Polecam tez: " I don't know how she does it"
  http://www.youtube.com/watch?v=BjQIv1KI59s
  Przy okazji bardzo serdecznie Cię Kasiu pozdrawiam. Oglądam twoje filmiki od dluższego już czasu, a na bloga zaglądam jeszcze chętniej.

  ReplyDelete